Tomas Bohdal - FOTOBLOG

Fotogalerie sportovního fotografa

Recenze fotoknihy od Saal Digital

Tento článek není fotoreportem, ale popsáním mém zkušenosti s vytvářením a objednáním fotoknihy u www.saal-digital.cz. To je firma, která z Německa expandovala už i do České republiky. Firma se chlubí prvenstvími v mnoha německých testech a zde v ČR samozřejmě komunikuje česky. Pro profesionálnější uživatele jsou k dispozici ICC profily. Pokud tomu však nerozumíte, nemusíte se bát – nemusíte se tím vůbec zabývat. Celý proces je dle mého názoru skvěle přizpůsobený i pro laiky.

K vyhotovení jsou nejen fotoknihy, ale také fotosešity, fotografie, oznámení a přání, plakáty, kalendáře, apod. Já si vybral fotoknihu formátu 28×28 cm, 26 stránkovou, s lesklými listy (fotopapír). Cena této knihy se pohybuje “od 1199 Kč”, když budete dostatečně rychlí a vnímaví, najdete i nějaký ten slevový kupón 😉 K dispozici jsou nějaké vylepšení (za ty se připlácí), já zvolil akorát vatování vazby, která je “vycpána” a tedy tlustší a měkká. Vazbu můžete mít i v kůži, zvolit dárkové balení fotoknihy, apod. Vatováním získala fotokniha mírně na luxusu, s kůží by jistě byla ještě exkluzivnější, výhoda mé volby byla v tom, že první i poslední stranu šlo také “potisknout”.

Knihu je možno vytvořit přes webové stránky nebo přes program. Já zvolil druhou možnost, protože si myslím, že klasický počítačový program webová aplikace nenahradí (tu jsem tedy ani nezkoušel). Program Saal designer pro Windows má jen 6,6 MB a pomocí něj nejen knihu vytvoříte, ale také objednáte.

fotokniha_01_vyber_produktu

Aplikace má příjemné prostředí, je intuitivní a důležité informace jsou vysvětleny. Na vaší knize můžete pracovat “od píky” nebo zvolit tématické (oslavy, svatby, dovolená, miminko) nebo prázdné šablony, které si pak dotvoříte do vysněné fotoknihy. Však posuďte sami, aplikaci si můžete nezávazně stáhnout, instalovat a vyzkoušet. Vše o co přijdete je jen váš čas 🙂

fotokniha_02_sablony_oslava

K dispozici je hodně obzvláště “slepých šablon” bez grafiky. Fotografie můžete umístit dle libosti a zvolit pozadí stránky z mnoha možností.

Jelikož jde o “knihu”, je nutno počítat s tím, že uprostřed jde vidět rozděl mezi stránkami. Nejlepší je počítat s tím při vkládání fotografií. Pokud už musíte vložit fotografii mezi levou a pravou část, počítejte s tím – viz foto níže, kdy každé dítě je na jiné stránce:

fotokniha_03_sablony_stred

(část fotografie výše je rozostřena schválně a dodatečně – ne každý potřebuje být na internetu)

Dodací lhůtou jsem byl velmi překvapen. I když fotokniha nepřišla hned druhý den (to jsem nepředpokládal), přicestovala z Německa rychleji, než zásilky z mnohých českých e-shopů. A to navzdory tomu, že výrobce udává delší dobu dodání. Jeden až dva pracovní dny výroba, 3-4 pracovní dny dodání – konkrétní termíny také komunikuje (s dovětkem “obvykle”).  Já obdržel knihu snad za dva pracovní dny. Možná jsem měl jen štěstí 🙂 Poštovné je celkem příjemných 119 Kč.

Počas vytváření fotoknihy a objednávky, jsem neměl nic, s čím bych měl problém a potřeboval poradit, ale např. přímo z aplikace je možnost vyvolání chatu s podporou. Tedy ano, jedna věc by se přeci jen našla. Ve fotoknize byl příplatek za to, že nebude obsahovat čárový kód. Nikde jsem nenašel přesnější vysvětlení. A celá věc měla jednu velkou komplikaci – když já takové věci podnikám, všichni ostatní už dávno spí, včetně zákaznické podpory 🙂 Takže jsem se neměl koho zeptat. Nakonec jsem příplatek nezvolil a onen čárový kód vypadá takto:

fotokniha_04_carovykod

Je pouze na poslední stránce a je poměrně titěrný. Proč tam “musí” být, nevím.

Na fotce výše je vidět v podstatě jediná věc, kterou bych fotoknize vytkl. Ne, není to ten čárový kód 🙂 Pozadí přední a zadní strany (desek) zasahuje do první a předposlední strany (první a poslední vnitřní), respektive tyto vnitřní nalepené strany nezasahují až na okraj (jako u ostatních vnitřních stránek). Kdybych to věděl dopředu, mohl bych tomu přizpůsobit design – zvolil bych jiné pozadí, aby to více ladilo. Vy už tu možnost máte, když toto víte 🙂

Co možná ne každého potěší je možnost platit jen platební kartou nebo Paypalem. Jenže jsme v 21. století, oba způsoby platby jsou navíc rychlé a bezpečné. Přijdou mi navíc ideální z hlediska toho, že objednáváte zboží na zakázku a je tedy nutná platba předem.

Můj celkový dojem z fotoknihy a služeb je velmi dobrý. Pokud jste laik, byť náročný, výsledek bude omezený pouze kvalitou dodaných fotografií. (Maxi profíci si musí udělat své exaktní testy 😉
Pokud máte pochybnosti, zda investovat do drahé fotoknihy oproti levným samostatným fotografiím, mám jedno doporučení – klidně běžte do toho! Fotokniha má své kouzlo a fotografie mohou na větším formátu vyniknout. Navíc jim můžete vdechnout příběh a “vymazlit” vše okolo. Pokud si s vytvořením fotoknihy “pohrajete”, ostatním doslova vytře oči 🙂 Ať už se jedná o propagaci vaší práce, o fotoknihu z vašeho svatebního dne, o rodinné album, apod. A pokud chcete fotoknihu darovat, udělá velkou radost. U nás doma to tak bylo 🙂

Next Post

Previous Post

© 2024 Tomas Bohdal – FOTOBLOG

Theme by Anders Norén