Tomas Bohdal - FOTOBLOG

Fotogalerie sportovního fotografa

Jak ochránit foťák na Rainbow run, Color run, před vodou a prachem, apod.

Tento článek výjimečně nepatří do fotoblogu, respektive neobsahuje fotogalerii z akce. Jedná se o návod pro všechny, kteří neví…

Běhání je dnes v módě a lidem už nestačí jen tak běžet z bodu A do bodu B. Boom zažívají “armádní” běhy s překážkami jako např. Spartan race, v módě jsou také zážitkové běhy, které jsou pravým opakem. Nejde u nich o výkon, zdolávání překážek a sáhnutí si na dno svých sil, ale o zábavu s přáteli či rodinou. Velmi často jsou zážitkové běhy spojené s házením barev, jako např. Color run nebo Rainbow run. Tedy potencionálně velmi vděčné pro fotografy, ale s otazníkem “co to udělá s mojí technikou?” a pokud patříte mezi více úzkostlivé, jistě se ptáte “mám se na takové akci bát fotit?”.

DSC_1476

Jelikož jsem tuto otázku letos řešil při svém prvním podobném focení (konkrétně Rainbow Run v Ostravě), které mám již za sebou, jsem samozřejmě velmi erudovaný, abych se k tomu vyjádřil…což je ironie, pokud někdo nechápe 😉 Přesto si dovolím uveřejnit následující článek vycházející ze znalostí zjištěných z internetu, mých praktických zkušeností a nejlepšího vědomí a svědomí. Přeci jen jsem našel pouze jeden česky psaný návod (od Martina Kozáka). Pokud řešíte, zda na podobných barevných bězích fotit a jak u toho chránit svou techniku, jste na správném místě 🙂

Stejně tak můžete (při zapojení selského rozumu) následující informace využít, pokud chcete fotit někde v prašném prostředí (např. offroad závody) nebo tam, kde hrozí nějaká ta sprška.

Co to je Rainbow Run / Color run a podobné?

To se samozřejmě nejlépe dozvíte na webových stránkách pořadatelů, ale obecně řečeno jde o zážitkové běhy, kde nejde o to pokořit čas či umístit se na stupních vítězů – tyto běhy nemají časomíru ani stupně vítězů. Na relativně krátké trati běžci (či často pěší) proběhnou/projdou několika stanovišti, kde jsou na ně vrhány “barvy v prášku”. I to je pro zúčastněné zábava, ale ještě větší zábava čeká účastníky před a po běhu – moderátoři, soutěže, vystoupení, koncerty. Prostě mejdan 🙂

Inspirací pro tento druh akcí je indický svátek Hólí (anglicky Holi), kde po sobě lidi na ulici hází barevné prášky (a na jednom cestovatelském blogu jsem dokonce četl, že v méně bohatých částech Indie (oxymóron) dokonce výkaly…). Podobně barevné festivaly, se již nějaký rok vyskytují i u nás v ČR, samozřejmě v komerčnější podobě.

DSC_1131

Určitě nedoporučuji fotit na takových akcích bez ochrany foto techniky. Předpokládám, že účastníky často používané akční kamery (alá GoPro) jsou vodotěsné a tedy v pohodě, stejně jako nikoho nebude extra trápit zašpinění obyčejného mobilu, který sem tam vytáhnete. Pokud však máte techniku sofistikovanější a dražší, nedoporučoval bych přípravu podcenit.

Na akcích v ČR se používá barevný prášek na bázi kukuřičné mouky. Po konci akce jeho většinu setřepete, pod vodou umyjete. Z šasi objektivů nebo těl zrcadlovek už můžete prášek dostávat hůře. Nedejbože, kdyby se prášek dostal do vnitřku zrcadlovky nebo objektivu (i takové jsou případy).

Možné ochrany foťáku a objektivu:

  • Lens protect – je neoprénová ochrana objektivů a těl zrcadlovek. Je vyráběna Čechem, používaná po celém světě. Toto příslušenství jsem kdysi taktéž vlastnil, chránil jsem jím dva objektivy Nikon. Zaplatíte cca tisíc korun za ochranu DSLR těla, neoprén na dva objektivy by mě aktuálně přišel celkem na 750 Kč. Plus poštovné. Když se to sečte, není to nic extra levného… Osobně se zatím nákupu bráním, právě z finančního důvodů. Někdo, kdo fotí častěji v nehostinných podmínkách, bude uvažovat jinak.
    Navíc neopren mírně komplikuje používání zoom objektivu (otáčení prstencem pod v podstatě statickým Lens protectem je obtížnější) a nedejbože, když máte objektiv, který se vysouvá/zasouvá podle zvolené ohniskové vzdálenosti. Tam je použití ještě otravnější. Jenže omezení bude vždy, pokud se rozhodnete techniku chránit nad rámec toho, jak byla vyrobena. Přesto i zmíněný Martin Kozák, který Lens Protecty používá, se rozhodl na Color Runu chránit svou techniku ještě více. Dle jeho zkušeností neochrání Lens protect zrcadlovku zcela.
    lens_protect
  • Přelepení lepící páskou – dalším možným způsobem ochrany je přelepení částí foto techniky lepící páskou. Použijte gaffa pásku, čili obyčejnou kobercovou pásku. Za pár desetikorun vám vystačí na několik let 🙂 Osobně jsem na focení Rainbow Runu použil oblepení páskou jako záložní řešení, kdyby selhal sáček (viz dále). Oblepte vše, co nebudete používat a prášek by tam mohl zapadnout nebo proniknout dále do útrob fotoaparátu. Já oblepil např. interní výklopný blesk, všechny nepotřebné záhyby nebo škvíry (AF a jiné tlačítka, kryty baterky a paměťových karet, apod.).
    fotak_oblepeny1
    Na objektivu jsem přelepil prstenec na ruční ostření, přechod mezi UV filtrem a objektivem (aby tam něco nezapadlo). Vše co na foťáku nebudete potřebovat, tak přelepit. Když použijete pásku černé barvy, často ani nebude výsledek vypadat divně a blbě 🙂
    Nemusíte se bát, že by po odlepení značkové pásky zůstalo na foťáku lepidlo nebo by jej páska jinak poškodila.
    fotak_oblepeny
  • Oblepení potravinovou fólií nebo strečkou – řešení popisované Martinem Kozákem. Prostě vše zabalíte do potravinové fólie. “Veškerá tlačítka se přes fólii mačkala úplně normálně, horší to bylo s rollery, zejména tím předním. Ale jelikož fotím téměř výhradně na plnou díru, nebyl to problém.”
    Potravinovou fólii má doma jistě každý, někteří budou mít přístup i k tzv. střečce, která poskytne lepší odolnost proti protržení.
    Osobně jsem potravinovou fólii použil jako aktivní záložní řešení (spolu s oblepením páskou), ale ne na celý fotoaparát, ale jen u bajonetu, u přechodu těla a objektivu, které může být často docela problematické a málo chráněné pro vstup prachu do těla. Párkrát jsem fólii obtočil kolem objektivu, shrnul k tělu a zajistil ji páskou, abych chránil spoj těla a objektivu.
  • Uzavření do sáčku – “samodomo” ultimátní řešení. Najdete si sáček vhodné velikosti a odolnosti. Těžko mohu doporučit mikrotenový sáček na svačiny, já použil sáček, ve kterém bylo zabalené triko. To jsou takové ty hrubší sáčky, které se neprotrhnou, když se na ně špatně podíváte. Celou foto sestavu jsem do sáčku vložil, otvor v sáčku jsem oblepil přes sluneční clonu a tím sáček uzavřel. Vše krom předního členu (respektive UV filtru) a sluneční clony bylo kryto. Je to doslova řešení za nula korun a to nejlepší pro ochranu. Pokud nepoužijete tenký sáček, nemáte se v podstatě čeho bát (nebo můžete použít i popisované záložní řešení – oblepení foťáku páskou – budete tak jištěni, kdyby sáček nevydržel nebo by vás to s ním přestalo bavit 🙂 Čehož jsem se také obával, ale nakonec to šlo. Výhled do hledáčku byl samozřejmě ovlivněn. V 90 % případů jsem při pohledu do hledáčku viděl rozmazaně. Jelikož šlo o reportáž a nebyl čas to moc řešit, nechal jsem to na technice. Důležité je samozřejmě vědět na co ostříte a alespoň vizuálně (změna barvy ostřícího bodu) vidět, že se to podařilo. Kdysi jsem si ve foťáku vypnul zvukovou signalizaci při zaostření, a teď jsem za boha nemohl přijít na to, jak to v menu aktivovat zpět. Otázka jestli bych to v tom randálu na akci slyšel 🙂 Šikovnější a preciznější mohou do sáčku vyřezat otvor, “zapravit” jej a mít tak perfektní výhled do hledáčku (na druhou stranu nechráněný).
    fotak_sacek1
    Uzavření do sáčku částečně limituje použití – samozřejmě to lze udělat i jinak, ale není to vhodné řešení na časté měnění objektivů. Toto řešení je ideální, pokud máte jen jeden objektiv nebo se rozhodnete jen jeden použít. Pokud nemáte nějaký univerzální zoom, budete tím limitováni. Nevyfotíte vše a reportáž nebude tak pestrá. Pokud se rozhodujete, jaký objektiv použít, nevolte krátké ohniska, ale ultrazoom (např. 70-200 mm).
    fotak_sacek2
  • Vodotěsné řešení – aneb s kanónem na vrabce. Jistě na svou zrcadlovku najdete vhodný vodotěsný (plexi) obal, který slouží pro podvodní focení (často tedy inzerováno s názvem podvodní pouzdro) a dobře tak poslouží i proti pár “kilům” barevného prášku. Budete vypadat divně a vaše peněženka se výrazně prohne… Kvůli jednoho focení zážitkového závodu asi těžko budete takovou ochranu pořizovat, tedy pokud nejste Onassis 🙂
    podvodni_pouzdro_nikon

Co ještě vědět?

  • Pokud můžete, použijte na objektiv levný UV filtr, jehož poškození vás nebude mrzet. Pokud foťák a objektiv jakkoliv dokonale zabezpečíte, přední člen (či na něm filtr) neochráníte. Já používám UV filtr na objektivech stále. Levný už jsem nestihl zakoupit a tak jsem alespoň přelepil škvíru mezi filtrem a závitem objektivu, aby se prach nedostal k přednímu členu objektivu.
  • Pro “ofuk” foto techniky použijte ideálně fotografický balónek (či stlačený vzduch). Mně přímo na akci stačil fuk z plic (hlavně abych dostal prášek z clony objektivu), ale čím méně budete foťák chránit různými sáčky a fóliemi, tím více se bude hodit něco sofistikovanějšího.
    dust
  • Ať už máte ultrazoom kompakt nebo zrcadlovku, extra chraňte vysouvací objektivy proti “vcucnutí” prachu a nečistot. To je slabé místo.
  • Pro ochranu své foto techniky můžete v nouzi či při průchodu oblakem použít také oblečení, např. zabalení do trika nebo vložení pod mikinu.
  • Pokud budete měnit objektivy u zrcadlovky, opravdu si dejte záležet na nalezení bezprašného místa. Prachu a prášku je na podobných akcích více než dost a vítr je prevít. Já jsem si na to netroufnul, ale přímo na závodě byly místa, kde by to šlo. Před a po závodu (na mejdanu) to bylo mnohem horší.

Ochrana fotografa

Ochranu foto techniky na “color runech” jsem již probral, ale pokud máte rádi i sebe, neměli byste se čtením článku končit. Opět platí, že každý bude “rizika” řešit jinak.

  • Oblečení – závody se odehrávají v letních měsících, takže max. tak si dejte pozor na spálení plešky 🙂 Závodníci většinou fasují bílé trika (aby vynikly barevné prášky) potištěné logem akce a např. při vstupu na Rainbow run jsem měl problém projít i jako fotograf přes ochranku v tmavém triku. Původní záměr bylo se odlišit od běžců / aktérů závodů. Vzal jsem si tmavé triko, které mělo dávat okolí najevo, že k nim nepatřím 🙂 Navíc na černé nejsou barvy tak vidět, proč by se tedy měli namáhat je na mě házet? Musím říct, že na Rainbow runu byli lidé velmi ukáznění. Nevšiml jsem si, že by někdo cíleně házel barvou po někom cizím. Lidé chodí na takové akce s rodinou či přáteli a tak si vystačí mezi sebou 🙂
    Po akci jste schopni po otřepání odjet MHD, pokud máte auto, volil bych raději převlečení a přezutí.
    Leckde jsou po akci lidé ještě zkropeni hasičskými vozy, toto jsem neabsolvoval, ale předpokládám, že je lepší být barevný a suchý, než (ne?)barevný a mokrý 🙂
  • Batoh – pokud máte batoh s pláštěnkou, určitě doporučuji využít. Jelikož s sebou jistě nebudete brát všechnu fototechniku, je dobré vzít v úvahu, jestli s sebou tahat drahý fotobatoh nebo si nevystačit s něčím menším a levnějším.
  • Oči – na Rainbowrunu dostal každý startující krom trika také sluneční brýle. Určitě je dobré oči chránit, ale brýle mi komplikují focení. Osobně používám dioptrickou korekci v hledáčku a několik hodin focení jsem přežil úplně v pohodě i bez brýlí, ať už dioptrických, nedioptrických či slunečních. Ale každému dle gusta, nedávno jsem viděl svatebního fotografa, který fotil v dioptrických brýlích. Já bych to nesvedl 🙂
  • Dýchání – Můžete se prášku vyhýbat jak chcete, ale stejně mu neutečete. Pokud chcete zabránit přílišnému vdechování barevného prášku či prachu, máte několik možností. Ať už překrytí nosu oblečením při přechodech obzvlášť “výživných” oblaků, přes roušky (viděl jsem jen pár běžců s rouškami) či použití turistického tunelu. Tuto obdobu šátku jsem využíval i já. Netvrdím, že je to stoprocentní, ale cítil jsem se tak nějak lépe 🙂 Celou dobu jsem měl tunel kolem krku a když přišly nějaké horší chvíle, přetáhl jsem si jej přes ústa a nos. Ochranka u pódia mi s úsměvem sdělila, že vypadám jako terorista. Pokud tak nechcete vypadat, ignorujte všechny mé rady 🙂

Závěrem

Jestli ještě váháte nad tím, zda na podobných barevných akcích fotit a čekáte na signál, tak zde je – určitě běžte, pokud máte možnost! Techniku a sebe chraňte dle svého uvážení – každopádně i když jste hodně útlocitní, jde to vyřešit tak, abyste se o poškození foťáku nemuseli bát.

Můžete si také prohlédnout moje fotky z Rainbow Run 2016 v Ostravě.

 

Next Post

Previous Post

© 2024 Tomas Bohdal – FOTOBLOG

Theme by Anders Norén